Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. słuchawka  Zadzwoń do nas

Co w sytuacji, gdy osoba wskazana w testamencie umrze przed osobą sporządzającą testament? 

  Skutki sytuacji polegającej na tym, że osoba wskazana w testamencie umrze przez osobą sporządzającą testament (testatorem) zależą od tego, czy w testamencie powołana do spadku została jedna osoba, czy też rozrządzenie testamentowe miało dotyczyć kilku osób. Inaczej będzie się to przedstawiać, gdy w testamencie został wskazany jeden spadkobierca, a inaczej, gdy tych spadkobierców było wskazanych więcej.

   W sytuacji, gdy nie dożyje otwarcia spadku jedyny spadkobierca testamentowy do spadku po spadkodawcy zostaną powołani spadkobiercy ustawowi osoby sporządzającej testament. Zgodnie bowiem z art. 927 § 1 kodeksu cywilnego, nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku. Rozrządzenie zawarte w testamencie jest w takiej sytuacji bezskuteczne ze względu na to, że spadkobierca testamentowy zmarł przed spadkodawcą. Wówczas mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

 

testament

 

   Natomiast w sytuacji, gdy w testamencie do spadku powołany był więcej niż jeden spadkobierca, wówczas udział przeznaczony dla spadkobiercy który zmarł, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów. Jest to tak zwany przyrost, o którym mowa w art. 965 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost). Warunkiem zastosowania tejże zasady jest to, że odmiennie nie wskazano w testamencie, czyli spadkodawca inaczej tej kwestii nie uregulował w swoim testamencie. 

 

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.